[q] Àðõèâû Ïîëüøè https://archiwa.gov.pl/en/ Ïîëüñêàÿ ñëóæáà ãåíåàëîãèè Èäèòå ïî ññûëêå >>> Ñïðàâî÷íèêè è Àäðåñ-Êàëåíäàðè Êîðîëåâñòâà Ïîëüñêîãî https://book-olds.ru/BookLibra...skogo.html Ìåòðè÷åñêèå êíèãè - http://metryki.genealodzy.pl/ Ýâàêóèðîâàííûå ïîëÿêè 1943-1946 â Íîâîñèáèðñêóþ, Êåìåðîâñêóþ îáëàñòè è â Àëòàéñêèé êðàé. Àðõèâ Àëòàéñêîãî êðàÿ (ÃÀÀÊ) - http://www.archiv.ab.ru/files/inventory/%D0%A0921-1.pdf[/q]
Ïðîñüáà ê ó÷àñòíèêàì, ðàáîòàþùèì â ðàçäåëå - 1. Íå êîïèðîâàòü ìíîãîñòóïåí÷àòûå äèàëîãè ïðè îòâåòå. Îñòàâëÿéòå òîëüêî òó ÷àñòü, íà êîòîðóþ îòâå÷àåòå. 2. Äëÿ áëàãîäàðíîñòè èñïîëüçóéòå òðè âàðèàíòà - * Ðåéòèíã (+/-) * Ëàéê * Îòçûâ â Ïðîôèëå ó÷àñòíèêà çà ñîîáùåíèå 3. Íå ïèøèòå òåêñòû ñîîáùåíèé òîëüêî áîëüøèìè áóêâàìè. 4. Îáðàùàéòå âíèìàíèå íà íàçâàíèÿ òåì è ðàñøèôðîâêó ïîäòåì ïðè êðåïëåíèå ñâîåãî ïîñòà. 5. Ïðåæäå, ÷åì îòêðûòü íîâóþ òåìó, ïðîëèñòàéòå ðàçäåë. Íå íàäî äóáëèðîâàòü óæå îòêðûòûå òåìû. |
Forum po polsku
Ten rozdział przeznaczony jest dla forumowiczów, którzy nie znają rosyjskiego lub... (zob. 1-wszą wiadomość ) — Ýòà òåìà ñîçäàíà äëÿ ôîðóì÷àí, êîòîðûå íå çíàþò ðóññêîãî èëè... (ñì. 1-å ñîîáùåíèå)
Wojciech Ãäàíüñê Ñîîáùåíèé: 5873 Íà ñàéòå ñ 2006 ã. Ðåéòèíã: 2213 | Íàâåðõ ##
6 àïðåëÿ 2009 16:36 8 àïðåëÿ 2009 9:10Przeglądarki Internetowe Ten rozdział przeznaczony jest dla forumowiczów, którzy nie znają rosyjskiego lub nie mają rosyjskiej czcionki. Pierwsza wiadomość OBOWIĄZKOWO powinna być napisana po polsku, odpowiedzi - jak wygodniej.
Ýòà òåìà ñîçäàíà äëÿ ôîðóì÷àí, êîòîðûå íå çíàþò ðóññêîãî ÿçûêà èëè íå èìåþò âîçìîæíîñòè ïèñàòü ïî-ðóññêè. Ïåðâîå ñîîáùåíèå ÎÁßÇÀÒÅËÜÍÎ äîëæíî áûòü íàïèñàíî ïî-ïîëüñêè, îòâåòû — êàê óäîáíåé.
Uwaga dla osób, korzystających z Internet Eksplorera Przy używaniu różnych kodów w jednej wiadomości zdarza sie, że jej tekst pojawia się zniekształcony - w postaci "krzaczków" lub "robaczków". To zjawisko nie występuje, jeżeli korzysta sie z Mozilla Firefox lub Opery.
Âíèìàíèå - êòî ïîëüçóåòñÿ Èíòåðíåò Ýêñïëîðåðîì Ïðè èñïîëüçîâàíèè ðàçíûõ êîäîâ â îäíîì ñîîáùåíèè ìîæåò ñëó÷èòüñÿ, ÷òî îíî áóäåò èñêàæåíî - ïîÿâèòñÿ ðÿä ñòðàííûõ çíàêîâ. Ýòî ÿâëåíèå íå âûñòóïàåò, åñëè ïîëüçîâàòüñÿ Ìîçèëëîé èëè Îïåðîé.
Moderator | | |
progolinaÍîâè÷îê  Polska Ñîîáùåíèé: 21 Íà ñàéòå ñ 2009 ã. Ðåéòèíã: 4 | Íàâåðõ ##
14 íîÿáðÿ 2009 10:00 14 íîÿáðÿ 2009 14:16 Oto odpowiedzi jakie otrzymałem na moje zapytanie - https://forum.vgd.ru/148/9899/...iew&o= (Ðîññèéñêàÿ Èìïåðàòîðñêàÿ àðìèÿ è ôëîò, Ñòðàíèöû: ... 232) - Ðÿäîâîé, ôîòî ïîñëå 1908 ã. (ìóíäèð ëàöêàííîãî ïîêðîÿ), ñóäÿ ïî ìåòàëëè÷åñêèì íàêëàäíûì âåíçåëÿì ñ êîðîíîé ñëóæèë â 1-é, ò.í. øåôñêîé ðîòå... - íà ôîòî íåñòðîåâîé - ãàëóí ïðèøèò ïî íèæíåìó êðàþ âîðîòíèêà - Ïîãîíû íå íåñóò êàê ìèíèìóì äâóõ ëû÷åê ,à ãàëóí íà âîðîòíèêå ïîëàãàëñÿ òîëüêî íåñòðîåâûì ñòàðøåãî çâàíèÿ - Íå âèäíà ãàëóííàÿ îáøèâêà ïåðåäíåé (âåðòèêàëüíîé) ÷àñòè âîðîòíèêà - îðàíæåâûå íàøèâêè, ïîëàãàâøèåñÿ â ãâàðäèè, ñëèâàþòñÿ ñ ïîãîíîì. Âåðõíÿÿ íàøèâêà, êàê ìíå âèäèòñÿ, ïðîñìàòðèâàåòñÿ ìåæäó êîðîíîé è ïóãîâèöåé íà ëåâîì îò íàñ ïîãîíå. - Ïåðåäíÿÿ ÷àñòü âîðîòíèêà òî÷íî îáøèòà ãàëóíîì. Åñëè âîðîòíèê ñêîøåííûé, òî íà ìîé âçãëÿä íà ôîòîãðàôèè èçîáðàæåí íåñòðîåâîé ñòàðøåãî ðàçðÿäà êàêîãî-òî ïîëêà 1-é ãâàðäåéñêîé äèâèçèè. Nie wszystko z powyższego rozumiem, proszę o pomoc w tłumaczeniu Pozdrawiam - Janek
| | |
progolinaÍîâè÷îê  Polska Ñîîáùåíèé: 21 Íà ñàéòå ñ 2009 ã. Ðåéòèíã: 4 | Íàâåðõ ##
15 íîÿáðÿ 2009 16:08 [q] Êîììåíòàðèé ìîäåðàòîðà: Link odsyła do wiadomości sprzed 5 lat. Nie ma tu pomyłki ?[/q]
Wg mnie nie, gdyż klikając na link przenosi na stronę 232 w dziale Ðîññèéñêàÿ Èìïåðàòîðñêàÿ àðìèÿ è ôëîò - gdzie wstawiłem zapytanie o zdjęcie rodzinne. Tak działa przynajmniej w mojej przeglądarce Mozilla Firefox. Pozdrawiam - Janek
--- Æûâíî (Æèâíî) - Żywno, Ìîíþøêî - Moniuszko
| | |
| apss Ñîîáùåíèé: 2431 Íà ñàéòå ñ 2009 ã. Ðåéòèíã: 2773
| Íàâåðõ ##
19 íîÿáðÿ 2009 0:19 19 íîÿáðÿ 2009 0:39 progolinaNo, nie wiem, czy idealnie - z pomocą GEO Z i Stan_is_Love - ale i oryginał nie był zbyt literacki. Mam nadzieję, że poradzisz już sobie. Pozdrowienia. - szeregowy, fotografia po 1908r. (mundur z wyłogami), nałożone metalowe monogramy z koroną wskazują, że służył w 1-szej, tak zwanej øåôñêîé ðîòå - zwrot nieprzetłumaczalny - kompania, której zwierzcnikiem jest członek rodziny królewskiej (w tym przypadku - carskiej) - na fotografii - oficer sztabowy - galony przyszyte są w dolnej części kołnierza - na naramiennikach (pagonach) brakuje dwóch naszywek, a galony na kołnierzu przysługiwły tylko starszym oficerom sztabowym - nie widać galonów na przedniej (stojącej) części kołnierza - pomarańczowe naszywki, przynależne gwardii, łączą się z pagonem. Na pagonie z lewej strony, górna naszywka, wydaje mi się, jest widoczna pomiędzy koroną a guzikiem - przednia część kołnierza jest dokładnie obszyta galonami. Jeżeli kołnierz jest skośny to, moim zdaniem, fotografia przedstawia wyższego oficera sztabowego jakiegoś pułku 1-szej dywizji gwardyjskiej | | |
progolinaÍîâè÷îê  Polska Ñîîáùåíèé: 21 Íà ñàéòå ñ 2009 ã. Ðåéòèíã: 4 | Íàâåðõ ##
19 íîÿáðÿ 2009 11:25 APSS
Witam i bardzo dziękuję za pomoc w tłumaczeniu. Nie mam dostępu do wojskowych słowników ale radzę sobie jak potrafię. Ponieważ to nie będzie jedyna fotografia rodzinna w umundurowaniu z epoki Imperium Carskiego, gromadzę różne informacje o tych czasach a szczególnie wzory i nazwy części wyposażenia, odznaczeń, stopni i innych elementów umundurowania, tak abym mógł określić jednostki w jakich służyli jak i rangę przodka. Zauważyłem tylko przepaść w zasobach internetu między bardzo obszernymi informacjami o epoce napoleońskiej a okresem przełomu wieków XIX i XX jak i przedrewolucyjnym. Być może nie wszędzie jeszcze dotarłem - ciągle szukam a to wymaga czasu. Praktycznie, od zamieszczenia postu udało mi się przetłumaczyć wyjaśnienia, nawet ze znaczeniem określenia "øåôñêîé ðîòå". Miałem już pisać, że post jest nieaktualny ale Twoja odpowiedź upewniła mnie co do prawidłowości jak i ogólnego sensu mego tłumaczenia. Już wiem, że za dużo informacji nie da się "wycisnąć" z cyfrowej fotografii jaką otrzymałem od dalekich krewnych, może zdołam dotrzeć do oryginału zdjęcia, a wtedy zapewne nawet wiedza gdzie zostało wykonane będzie pomocna w rozszyfrowaniu wojskowej historii przodka. Jeszcze raz wszystkim osobom bardzo dziękuję za pomoc. Liczę również na wsparcie w sprawie ewentualnych przyszłych problemów w tłumaczeniu z "Ich na nasze". Pozdrawiam - Janek --- Æûâíî (Æèâíî) - Żywno, Ìîíþøêî - Moniuszko
| | |
Wojciech Ãäàíüñê Ñîîáùåíèé: 5873 Íà ñàéòå ñ 2006 ã. Ðåéòèíã: 2213 | Íàâåðõ ##
19 íîÿáðÿ 2009 14:40 progolina íàïèñàë: [q] APSS Witam i bardzo dziękuję za pomoc w tłumaczeniu. Nie mam dostępu do wojskowych słowników ale radzę sobie jak potrafię. Ponieważ to nie będzie jedyna fotografia rodzinna w umundurowaniu z epoki Imperium Carskiego, gromadzę różne informacje o tych czasach a szczególnie wzory i nazwy części wyposażenia, odznaczeń, stopni i innych elementów umundurowania, tak abym mógł określić jednostki w jakich służyli jak i rangę przodka. Zauważyłem tylko przepaść w zasobach internetu między bardzo obszernymi informacjami o epoce napoleońskiej a okresem przełomu wieków XIX i XX jak i przedrewolucyjnym. Być może nie wszędzie jeszcze dotarłem Jeszcze raz wszystkim osobom bardzo dziękuję za pomoc. Liczę również na wsparcie w sprawie ewentualnych przyszłych problemów w tłumaczeniu z "Ich na nasze". Pozdrawiam - Janek [/q]
Proponuję odwiedzić rozdział https://forum.vgd.ru/148/9899/Sporo tam informacji w temacie, który Cię interesuje. --- Âîéöåõ èç Ãäàíüñêà
Çàõîðîíåíèÿ ñîâåòñêèõ âîèíîâ íà òåððèòîðèè Ïîëüøè - ìîé äîêëàä íà ÃåíÝêñïî
https://www.youtube.com/watch?v=scIZ4VSUfV0
Êàê çàíåñòè èìÿ âîèíà â ñïèñîê êëàäáèùà : http://forum.vgd.ru/109/32286/ | | |
progolinaÍîâè÷îê  Polska Ñîîáùåíèé: 21 Íà ñàéòå ñ 2009 ã. Ðåéòèíã: 4 | Íàâåðõ ##
19 íîÿáðÿ 2009 18:04 Wojciech íàïèñàë: [q] Proponuję odwiedzić rozdział https://forum.vgd.ru/148/9899/ Sporo tam informacji w temacie, który Cię interesuje. [/q]
Witam i dziękuję za zainteresowanie i podpowiedź. Niemniej chciałbym zaznaczyć, iż nim zarejestrowałem się na tym forum sporo czasu przeglądałem różne posty a szczególnie temat przez Pana polecany. Czytając fachowe opisy i odpowiedzi na zapytania zdecydowałem się i ja zamieścić zdjęcie przodka z prośbą o identyfikację munduru, jednostki itd. Muszę przyznać, że na tym forum znajduję ogrom różnorodnych informacji oraz całą paletę linków do super ciekawych stron, jednak to wszystko wymaga czasu, czasu i jeszcze raz czasu. W ostatnich dniach praktycznie tylko na tym forum lub na znajdowanych tu linkach spędzam chwile wolne od pracy. Znalazłem już wieści o kilku osobach mogących być potomkami przodków po kądzieli. W tym miejscu wyrażam wdzięczność administratorom portalu za to, że osoba niezarejestrowana może bez ograniczeń przeglądać zawartość serwisu, efektywnie korzystając ze zgromadzonej tu wiedzy (tak czyniłem przed rejestracją na tym forum). To co mnie najbardziej denerwuje to konieczność rejestracji na jakimś portalu tylko po to aby administrator uzyskał adres e-mail i później rozsyłał reklamę, a często po takiej rejestracji okazuje się, że nic tam ciekawego nie ma. Dziękuję i pozdrawiam - Janek --- Æûâíî (Æèâíî) - Żywno, Ìîíþøêî - Moniuszko
| | |
| apss Ñîîáùåíèé: 2431 Íà ñàéòå ñ 2009 ã. Ðåéòèíã: 2773
| Íàâåðõ ##
20 íîÿáðÿ 2009 2:55 progolinaJanku, gdybyś kiedykolwiek miał problem z identyfikacją umundurownia, przychodź tutaj, na forum. Kselogub i VC to eksperci. A z tłumaczeniem też nie ma problemu, terminologia nie różni się specjalnie od tej, którą znamy w Polsce. No i w razie wątpliwości, są koledzy. Otwieraj wszystkie linki, jakie znajdujesz - jest ich całe mnóstwo. Ale i tak, przy tej ilości rodzajów wojsk, mundurów, niuansów - od klamry po guziki + reforma mundurowa - to dość trudne zadanie dla Polaka. Staraj się dodatkowo skanować w dobrej rozdzielczości poszczególne detale - naramienniki, guziki, kołnierz. Powodzenia. Polecam: http://digitalgallery.nypl.org/nypldigital...el=2&tword= | | |
progolinaÍîâè÷îê  Polska Ñîîáùåíèé: 21 Íà ñàéòå ñ 2009 ã. Ðåéòèíã: 4 | Íàâåðõ ##
20 íîÿáðÿ 2009 7:31 --- Æûâíî (Æèâíî) - Żywno, Ìîíþøêî - Moniuszko
| | |
| apss Ñîîáùåíèé: 2431 Íà ñàéòå ñ 2009 ã. Ðåéòèíã: 2773
| Íàâåðõ ##
20 íîÿáðÿ 2009 17:44 progolinaA u mnie działa. Zaglądaj czasem do nas. Też pozdrawiam. | | |
Bianca Ìîñêâà Ñîîáùåíèé: 1760 Íà ñàéòå ñ 2004 ã. Ðåéòèíã: 722 | Íàâåðõ ##
2 äåêàáðÿ 2009 14:45 Óâàæàåìûå ìîäåðàòîðû! Áîëüøàÿ ïðîñüáà ê Âàì, äåëàòü ïåðåâîä ñîîáùåíèé ñ ïîëüñêîãî ÿçûêà íà ðóññêèé. Ýòî ïîçâîëèò óâåëè÷èòü øàíñû â ïîèñêàõ èíôîðìàöèè î ïðåäêàõ. Òå, êòî íå çíàåò ïîëüñêîãî ÿçûêà , íî èìååò îïûò, ðàçëè÷íûå èñòî÷íèêè è äðóãèå âîçìîæíîñòè ñìîãóò ïîìî÷ü íàøèì ïîëüñêèì ïîëüçîâàòåëÿì ôîðóìà.
--- Êòî èùåò,òîò âñåãäà íàéäåò.
| | |
|
Link odsyła do wiadomości sprzed 5 lat. Nie ma tu pomyłki ?