ВГД требуется ведущий (админ)   [х]
Всероссийское Генеалогическое Древо
На сайте ВГД собираются люди, увлеченные генеалогией, историей, геральдикой и т.д. Здесь вы найдете собеседников, экспертов, умелых помощников в поисках предков и родственников. Вам подскажут где искать документы о павших в боях и пропавших без вести, в какой архив обратиться при исследовании родословной своей семьи, помогут определить по старой фотографии принадлежность к воинским частям, ведомствам и чину. ВГД - поиск людей в прошлом, настоящем и будущем!
Вниз ⇊

Forum po polsku

Ten rozdział przeznaczony jest dla forumowiczów, którzy nie znają rosyjskiego lub... (zob. 1-wszą wiadomość ) — Эта тема создана для форумчан, которые не знают русского или... (см. 1-е сообщение)

← Назад    Вперед →Страницы: ← Назад 1 2 3 4 * 5 6 7 8 ... 51 52 53 54 55 56 Вперед →
Модераторы: art, Wojciech, Asmodeika
Wojciech
Модератор раздела

Wojciech

Гданьск
Сообщений: 5832
На сайте с 2006 г.
Рейтинг: 2104
Ten rozdział przeznaczony jest dla forumowiczów, którzy nie znają rosyjskiego lub nie mają rosyjskiej czcionki. Pierwsza wiadomość OBOWIĄZKOWO powinna być napisana po polsku, odpowiedzi - jak wygodniej.

Эта тема создана для форумчан, которые не знают русского языка или не имеют возможности писать по-русски. Первое сообщение ОБЯЗАТЕЛЬНО должно быть написано по-польски, ответы — как удобней.

Uwaga dla osób, korzystających z Internet Eksplorera
Przy używaniu różnych kodów w jednej wiadomości zdarza sie, że jej tekst pojawia się zniekształcony - w postaci "krzaczków" lub "robaczków".
To zjawisko nie występuje, jeżeli korzysta sie z Mozilla Firefox lub Opery.

Внимание - кто пользуется Интернет Эксплорером
При использовании разных кодов в одном сообщении может случиться, что оно будет искажено - появится ряд странных знаков.
Это явление не выступает, если пользоваться Мозиллой или Оперой.

Moderator
Brzeczyszczykiewicz
Новичок

Сообщений: 2
На сайте с 2009 г.
Рейтинг: 2
Witam!

Całkiem przypadkiem trafiłem na Wasze forum.
Chciałbym Was prosić o pomoc - czy moglibyście mi wskazać strony bądź archiwa (biblioteki) z których mógłbym otrzymać skany map z XIX wieku dla środkowej Polski - na południe od Warszawy?
Polskie strony typu mapy.ziomal znam i nie ma tam map takich jak Wojenno-Topograficzne Mapy Europejskiej Rosji - 1, 2 i 3-wiorstowki.
Zwracałem się już do jednego polskiego i rosyjskiego archiwum ale odpowiedzieli, że nie posiadają.

Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
foreman
Начинающий

г.Екатеринбург
Сообщений: 26
На сайте с 2008 г.
Рейтинг: 5
Pierwej spróbujcie tu http://kubar.ru/index.php, ale bez gwarancji.

Sukcesy.
---
Малиновские,Алякринские,Взоровы,Снигиревы,Коря(е)ковы.Персональные данные о моих родственниках, наших общих предках, рамещенные на vgd.ru, найдены в архивах, в печати или присланы мне моими родственниками с разрешением использовать их по моему усмотрению
Эта тема была выделена из темы "pomóżcie znaleźć mapy" (7 октября 2009 22:56)
Brzeczyszczykiewicz
Новичок

Сообщений: 2
На сайте с 2009 г.
Рейтинг: 2
Niestety nadal nie ma tych mapek.
Może wiecie do jakiej instytucji można się o nie zwrócić? Może któreś archiwum bądź biblioteka w Rosji, na Białorusi, Litwie ...? Czy zwykły śmiertelnik może się starać o takie materiały?

Pozdrawiam
progolina
Новичок

progolina

Polska
Сообщений: 21
На сайте с 2009 г.
Рейтинг: 3
Witam
A ja mam pytanie - czy ktoś mógłby pomóc przetłumaczyć terminy wojskowe z rosyjskiego na polski.
Nie wszystkie znam a i nie mogę ich znaleźć w dostępnych słownikach. Chciałbym mieć pewność, że dobrze rozumiem odpowiedzi na moje zapytania.
Pozdrawiam - Janek
apss

Сообщений: 2473
На сайте с 2009 г.
Рейтинг: 2768
progolina

Witam i ja. Wklej je tutaj. Myślę, że zostaną przetłumaczone.
progolina
Новичок

progolina

Polska
Сообщений: 21
На сайте с 2009 г.
Рейтинг: 3
Oto odpowiedzi jakie otrzymałem na moje zapytanie - https://forum.vgd.ru/148/9899/...iew&o= (Российская Императорская армия и флот, Страницы: ... 232)

- Рядовой, фото после 1908 г. (мундир лацканного покроя), судя по металлическим накладным вензелям с короной служил в 1-й, т.н. шефской роте...
- на фото нестроевой - галун пришит по нижнему краю воротника
- Погоны не несут как минимум двух лычек ,а галун на воротнике полагался только нестроевым старшего звания
- Не видна галунная обшивка передней (вертикальной) части воротника
- оранжевые нашивки, полагавшиеся в гвардии, сливаются с погоном. Верхняя нашивка, как мне видится, просматривается между короной и пуговицей на левом от нас погоне.
- Передняя часть воротника точно обшита галуном. Если воротник скошенный, то на мой взгляд на фотографии изображен нестроевой старшего разряда какого-то полка 1-й гвардейской дивизии.

Nie wszystko z powyższego rozumiem, proszę o pomoc w tłumaczeniu
Pozdrawiam - Janek


Комментарий модератора:
Link odsyła do wiadomości sprzed 5 lat. Nie ma tu pomyłki ?

progolina
Новичок

progolina

Polska
Сообщений: 21
На сайте с 2009 г.
Рейтинг: 3
[q]
Комментарий модератора:
Link odsyła do wiadomości sprzed 5 lat. Nie ma tu pomyłki ?
[/q]

Wg mnie nie, gdyż klikając na link przenosi na stronę 232 w dziale Российская Императорская армия и флот - gdzie wstawiłem zapytanie o zdjęcie rodzinne.
Tak działa przynajmniej w mojej przeglądarce Mozilla Firefox.
Pozdrawiam - Janek



Комментарий модератора:
Już wiem w czym przyczyna - link przenosi do różnych wiadomości w zależności od tego, jak jest ustawione w osobistym profilu przeglądanie (порядок сортировки сообщений в темах) - "od najnowszych" czy też "od najstarszych".
Ja mam ustawiony "od najnowszych", więc strona 1 jest najświeższa, a strona 232 jest w 2004 roku i link w tym układzie wygląda tak:
https://forum.vgd.ru/post/148/9899/p516790.htm#pp516790
Powiadamiam o tym problemie administratora.

---
Жывно (Живно) - Żywno, Монюшко - Moniuszko
apss

Сообщений: 2473
На сайте с 2009 г.
Рейтинг: 2768
progolina

No, nie wiem, czy idealnie - z pomocą GEO Z i Stan_is_Love - ale i oryginał nie był zbyt literacki. Mam nadzieję, że poradzisz już sobie.
Pozdrowienia. 101.gif
- szeregowy, fotografia po 1908r. (mundur z wyłogami), nałożone metalowe monogramy z koroną wskazują, że służył w 1-szej, tak zwanej шефской роте - zwrot nieprzetłumaczalny - kompania, której zwierzcnikiem jest członek rodziny królewskiej (w tym przypadku - carskiej)
- na fotografii - oficer sztabowy - galony przyszyte są w dolnej części kołnierza
- na naramiennikach (pagonach) brakuje dwóch naszywek, a galony na kołnierzu przysługiwły tylko starszym oficerom sztabowym
- nie widać galonów na przedniej (stojącej) części kołnierza
- pomarańczowe naszywki, przynależne gwardii, łączą się z pagonem. Na pagonie z lewej strony, górna naszywka, wydaje mi się, jest widoczna pomiędzy koroną a guzikiem
- przednia część kołnierza jest dokładnie obszyta galonami. Jeżeli kołnierz jest skośny to, moim zdaniem, fotografia przedstawia wyższego oficera sztabowego jakiegoś pułku 1-szej dywizji gwardyjskiej
progolina
Новичок

progolina

Polska
Сообщений: 21
На сайте с 2009 г.
Рейтинг: 3
APSS

Witam i bardzo dziękuję za pomoc w tłumaczeniu.
Nie mam dostępu do wojskowych słowników ale radzę sobie jak potrafię. Ponieważ to nie będzie jedyna fotografia rodzinna w umundurowaniu z epoki Imperium Carskiego, gromadzę różne informacje o tych czasach a szczególnie wzory i nazwy części wyposażenia, odznaczeń, stopni i innych elementów umundurowania, tak abym mógł określić jednostki w jakich służyli jak i rangę przodka. Zauważyłem tylko przepaść w zasobach internetu między bardzo obszernymi informacjami o epoce napoleońskiej a okresem przełomu wieków XIX i XX jak i przedrewolucyjnym. Być może nie wszędzie jeszcze dotarłem - ciągle szukam a to wymaga czasu.
Praktycznie, od zamieszczenia postu udało mi się przetłumaczyć wyjaśnienia, nawet ze znaczeniem określenia "шефской роте". Miałem już pisać, że post jest nieaktualny ale Twoja odpowiedź upewniła mnie co do prawidłowości jak i ogólnego sensu mego tłumaczenia. Już wiem, że za dużo informacji nie da się "wycisnąć" z cyfrowej fotografii jaką otrzymałem od dalekich krewnych, może zdołam dotrzeć do oryginału zdjęcia, a wtedy zapewne nawet wiedza gdzie zostało wykonane będzie pomocna w rozszyfrowaniu wojskowej historii przodka.
Jeszcze raz wszystkim osobom bardzo dziękuję za pomoc.
Liczę również na wsparcie w sprawie ewentualnych przyszłych problemów w tłumaczeniu z "Ich na nasze".
Pozdrawiam - Janek
---
Жывно (Живно) - Żywno, Монюшко - Moniuszko
← Назад    Вперед →Страницы: ← Назад 1 2 3 4 * 5 6 7 8 ... 51 52 53 54 55 56 Вперед →
Модераторы: art, Wojciech, Asmodeika
Вверх ⇈