ВГД требуется ведущий (админ)   [х]
Всероссийское Генеалогическое Древо
На сайте ВГД собираются люди, увлеченные генеалогией, историей, геральдикой и т.д. Здесь вы найдете собеседников, экспертов, умелых помощников в поисках предков и родственников. Вам подскажут где искать документы о павших в боях и пропавших без вести, в какой архив обратиться при исследовании родословной своей семьи, помогут определить по старой фотографии принадлежность к воинским частям, ведомствам и чину. ВГД - поиск людей в прошлом, настоящем и будущем!
Вниз ⇊

Forum po polsku

Ten rozdział przeznaczony jest dla forumowiczów, którzy nie znają rosyjskiego lub... (zob. 1-wszą wiadomość ) — Эта тема создана для форумчан, которые не знают русского или... (см. 1-е сообщение)

← Назад    Вперед →Страницы: ← Назад 1 2 3 4 5 ... 39 40 41 42 43 * 44 45 46 47 ... 51 52 53 54 55 56 Вперед →
Модераторы: art, Wojciech, Asmodeika
Wojciech
Модератор раздела

Wojciech

Гданьск
Сообщений: 5832
На сайте с 2006 г.
Рейтинг: 2103
Ten rozdział przeznaczony jest dla forumowiczów, którzy nie znają rosyjskiego lub nie mają rosyjskiej czcionki. Pierwsza wiadomość OBOWIĄZKOWO powinna być napisana po polsku, odpowiedzi - jak wygodniej.

Эта тема создана для форумчан, которые не знают русского языка или не имеют возможности писать по-русски. Первое сообщение ОБЯЗАТЕЛЬНО должно быть написано по-польски, ответы — как удобней.

Uwaga dla osób, korzystających z Internet Eksplorera
Przy używaniu różnych kodów w jednej wiadomości zdarza sie, że jej tekst pojawia się zniekształcony - w postaci "krzaczków" lub "robaczków".
To zjawisko nie występuje, jeżeli korzysta sie z Mozilla Firefox lub Opery.

Внимание - кто пользуется Интернет Эксплорером
При использовании разных кодов в одном сообщении может случиться, что оно будет искажено - появится ряд странных знаков.
Это явление не выступает, если пользоваться Мозиллой или Оперой.

Moderator
Pawro
Новичок

Pawro

Warszawa
Сообщений: 9
На сайте с 2016 г.
Рейтинг: 10
Witam! czy ktoś mi podpowie jak można zdobyć archiwalny akt urodzenia (scan, kopia) mojej babci Felicji (inne imię Pola) Pawro urodzonej w Sankt Petersburgu w 1894 roku? Znam imiona rodziców i datę urodzenia oraz wyznanie (rzymsko-katolickie). Chciałabym dotrzeć do panieńskiego nazwiska mojej prababki. Pozdrawiam 101.gif
---
Павро, Паур, Пауров, Павер, Шлюбер, Шлюбур, Орлик, Шкарстан, Шпогис, Павленко, Филиппов, Белковский
Сафонова
Участник

Сафонова

Сообщений: 79
На сайте с 2012 г.
Рейтинг: 38
Pawro

Я сейчас работаю в ЦГИА. Пишите мне данные вашей бабушки, постараюсь через неделю посмотреть ее метрики.
Pawro
Новичок

Pawro

Warszawa
Сообщений: 9
На сайте с 2016 г.
Рейтинг: 10
Oj dziękuję bardzo!
Felicja Pawro (w listach siostra pisała do niej "Policzka") imiona rodziców Kazimir i Ksawera , data urodzenia 28 grudnia 1894. Petersburg. Babcia wyszła za mąż w Petersburgu za mojego dziadka Józefa Orlika, który służył tam w carskiej armii i około 1923 roku przyjechała z nim do Polski.
Mam kilka listów od jej siostry i numer partyjny i adres zamieszkania jej kuzyna Iosifa Szlubera. Przyda się do czegoś?

Iosif Karłovicz Szluber WKP (b) nr 73658, (lub 79658) adres w 1926 roku Dierptskij Pereułok IIa kw. 26.

Znam rosyjski w stopniu umożliwiającym czytanie ze zrozumieniem, ale nie mam rosyjskiej klawiatury, to utrudnia pisanie.
Pozdrawiam.
---
Павро, Паур, Пауров, Павер, Шлюбер, Шлюбур, Орлик, Шкарстан, Шпогис, Павленко, Филиппов, Белковский
Сафонова
Участник

Сафонова

Сообщений: 79
На сайте с 2012 г.
Рейтинг: 38
Pawro
Все записала.
В каком году бабушка венчалась с дедушкой и в каком полку он служил в царской армии известно? Если он служил, то надо смотреть полковые книги.
Pawro
Новичок

Pawro

Warszawa
Сообщений: 9
На сайте с 2016 г.
Рейтинг: 10
tego niestety nie wiem.. Mój tata urodził się w styczniu 1924, więc ślub był pewnie około 1922-1923.
---
Павро, Паур, Пауров, Павер, Шлюбер, Шлюбур, Орлик, Шкарстан, Шпогис, Павленко, Филиппов, Белковский
Сафонова
Участник

Сафонова

Сообщений: 79
На сайте с 2012 г.
Рейтинг: 38
Pawro

Поняла.
karbowski
Новичок

karbowski

Новополоцк, Białoruś
Сообщений: 1
На сайте с 2016 г.
Рейтинг: 2
Szanowni Państwo,
Potrzebuję pomocy w poszukiwaniu dokumentów potwierdzających posiadanie przez moją babcię lub jej rodziców polskiego obywatelstwa w okresie II RP.
BabciaMaria Chomicz – ur. 14 lutego 1928 r. w miejscowości Piszcza gminy wiejskiej Pulemiec w powiecie lubomelskim województwa wołyńskiego – obecnie wieś Piszcza, rejon szacki, obwód wołyński, Ukraina.
PradziadJan (Iwan) Chomicz – ur. 1900 r., zmarł w 1952 r. w miejscowości Piszcza obwodu wołyńskiego Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
PrababciaAnastazja (Nastia) Chomicz – zaginiona w czasie wojny Niemiec z ZSRR, w lesie, gdzie rodzina się ukrywała.
Niestety babcia już od 1991 r. nie żyje, nie żyją zarówno jej bracia, jak i dwie siostry (mój dziadek wujeczny Jerzy umarł kilka lat temu w Petersburgu, był ostatni z piątki dzieci), więc kontaktu nawiązać z rodziną w tej sprawie nie mogę, ponieważ nie ma z kim. Wszelkie polskie dokumenty (w tym akty stanu cywilnego) zostały zagubione albo zniszczone po agresji ZSRR na Polskę lub w czasie wojny. Po babci zostało jedynie szkolne zdjęcie z napisami w języku polskim oraz wskazujący miejsce urodzenia radziecki akt ponownie wydany przez urząd stanu cywilnego na Ukrainie w 1951 r., który dowodem na to, że posiadała babcia obywatelstwo polskie, nie jest, ponieważ według ustawy z dnia 20 stycznia 1920 roku o obywatelstwie Państwa Polskiego nie obowiązywała wówczas zasada ius soli (prawa ziemi), tylko ius sanguinis (prawa krwi).
Dokumentami, których poszukuje i które mogłyby służyć dowodem, są przede wszystkim wypisy z ksiąg ludności stałej, zaświadczenie o ostatnim miejscu zameldowania w Polsce z adnotacją o wydanym dowodzie osobistym albo wołyńskie spisy wyborców dla wyborów do Sejmu i Senatu w II RP. Nie wiem dokładnie, do którego archiwum miałbym zwracać się (na Ukrainie czy w Polsce), więc uprzejmie proszę Państwa o pomoc w tej sprawie, ponieważ pytanie, które Państwu zadaję, jest niezwykle ważne, i bardzo zależy mi na uzyskaniu na nie odpowiedzi. Mam napisać do archiwum w Łucku, Lublinie czy Warszawie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i życzę miłego dnia!
R222

karbowski написал:
[q]
Piszcza gminy wiejskiej Pulemiec w powiecie lubomelskim województwa wołyńskiego
[/q]

все документы, которые вы можете обнаружить местонахождение первую украинскую сторону, а затем получены нашли документы, информация приведет вас к другим местам
Всегда обращайте внимание на старые документы обратно, вы начинаете из известных семейных событий и вернуться к предыдущей
Pietraszun_K
Новичок

Łódź, Polska
Сообщений: 1
На сайте с 2016 г.
Рейтинг: 1
witam wszystkich
trafiłem tu nieco przypadkiem bo płynna znajomość w piśmie rosyjskiego nieco już mi przez lata przeszła. Piszę przypadkiem bo natrafiłem na informację o miejscu pochówku Wincentego Pietraszuna - (brata mojego dziadka Antoniego) w spisie/inwentaryzacji Cmentarza Kościoła św. św. Piotra i Pawła w Wilnie (pozycja 1794), który otworzył się z tutejszej strony genealogicznej ( https://forum.vgd.ru/file.php?...93021494).
"1793. Pietraszkiewicz Karolina, zm. 8.VI.1905, VII
1794. Pietraszun Wincenty, 1889 – zm. śm. trag. 23.V.1931, III
1795. Pietrulewicz Zofia, 1891-1.III.1936, VII"
Chciałbym się nieco więcej dowiedzieć czy jest to spis istniejących nagrobków - tak wynika z tekstu wpisów na listę i w którym roku była przeprowadzona inwentaryzacja, czy jest to spis pochówków z innego źródła. Może coś więcej gdzie i jak ten dokument napisany w Wordzie tu odnaleźć. Kilka lat temu bezskutecznie poszukiwałem informacji potwierdzających pochówek na tym cmentarzu stryjecznego dziada na polskojęzycznych stronach i forach.. Wreszcie znam dokładna datę śmierci i rok urodzenia. Czy jest jakaś możliwość dotarcia do dokumentacji związanej z pochówkiem - np. aktu zgonu , w dalszym ciągu szukam miejsca urodzenia/parafii bo bez tego nie mogę dotrzeć do metryki.
pozdrawiam i dziękuję za ew. pomoc., Konrad
HandsomeRed
Новичок

Сообщений: 2
На сайте с 2016 г.
Рейтинг: 1
Фамилия Bartaszewicz польская?
---
hail to the king baby
← Назад    Вперед →Страницы: ← Назад 1 2 3 4 5 ... 39 40 41 42 43 * 44 45 46 47 ... 51 52 53 54 55 56 Вперед →
Модераторы: art, Wojciech, Asmodeika
Вверх ⇈