ВГД требуется ведущий (админ)   [х]
Всероссийское Генеалогическое Древо
На сайте ВГД собираются люди, увлеченные генеалогией, историей, геральдикой и т.д. Здесь вы найдете собеседников, экспертов, умелых помощников в поисках предков и родственников. Вам подскажут где искать документы о павших в боях и пропавших без вести, в какой архив обратиться при исследовании родословной своей семьи, помогут определить по старой фотографии принадлежность к воинским частям, ведомствам и чину. ВГД - поиск людей в прошлом, настоящем и будущем!
Вниз ⇊

Forum po polsku

Ten rozdział przeznaczony jest dla forumowiczów, którzy nie znają rosyjskiego lub... (zob. 1-wszą wiadomość ) — Эта тема создана для форумчан, которые не знают русского или... (см. 1-е сообщение)

← Назад    Вперед →Страницы: ← Назад 1 2 3 4 5 ... 37 38 39 40 41 * 42 43 44 45 ... 51 52 53 54 55 56 Вперед →
Модераторы: art, Wojciech, Asmodeika
Wojciech
Модератор раздела

Wojciech

Гданьск
Сообщений: 5832
На сайте с 2006 г.
Рейтинг: 2103
Ten rozdział przeznaczony jest dla forumowiczów, którzy nie znają rosyjskiego lub nie mają rosyjskiej czcionki. Pierwsza wiadomość OBOWIĄZKOWO powinna być napisana po polsku, odpowiedzi - jak wygodniej.

Эта тема создана для форумчан, которые не знают русского языка или не имеют возможности писать по-русски. Первое сообщение ОБЯЗАТЕЛЬНО должно быть написано по-польски, ответы — как удобней.

Uwaga dla osób, korzystających z Internet Eksplorera
Przy używaniu różnych kodów w jednej wiadomości zdarza sie, że jej tekst pojawia się zniekształcony - w postaci "krzaczków" lub "robaczków".
To zjawisko nie występuje, jeżeli korzysta sie z Mozilla Firefox lub Opery.

Внимание - кто пользуется Интернет Эксплорером
При использовании разных кодов в одном сообщении может случиться, что оно будет искажено - появится ряд странных знаков.
Это явление не выступает, если пользоваться Мозиллой или Оперой.

Moderator
Witalij Olszewski

Сообщений: 700
На сайте с 2004 г.
Рейтинг: 429
Imię mówi o tym, że urodził się w tym Bobryku, gdzie była katolicka parafia w 1906 roku, a uwzględniając na specyfikę stosunku Rosyjskiego Imperium do katolicyzmu, po wszystkim wychodzi, że ten Bobryk musi znajdować się w miejscowości, która należała kiedyś (do 1795 roku oczywiście) Rzeczy Pospolitey.
Czyli urodził się i chrzcił się nie w Bobryku, a gdzie indziej, a wskazał Bobryk miejscem urodzenia dlatego, że:
1) nie znał swojego miejsca urodzenia;
abo
2) żeby nie wywoływać pytań z powodu nieobecności dokumentów, jakby, " nie ma dokumentów, w Rosji urodził się, Moskale nie dali, barbarzyńcy, co z ich wziąć"! W Wilnie takie uniewinnienie przejechało.
---
Ольшевские, Корыцкие, Карлинские, Бучинские, Ясиневич, Козерадские, Лучинские, Войцеховские, Ендржеевские, Ясинские, Болсуновские, Лясоцкие, Боревич, Левицкие, Свейковские, Медецкие, Оверкович, Шиманские, Островские, Люблинские, Щирские, Запольские и др.
jwk45
Участник

jwk45

Сообщений: 48
На сайте с 2012 г.
Рейтинг: 31
Witalij,
myślę, że ten Bobryk to autentyczne miejsce urodzenia.

Władysław mógł nie znać dokładnej daty (chyba kiedyś nie przywiązywali do tego wagi - ważny był rok urodzenia. Podobnie było z moją Babcią, Dziadkiem i Tatą. Jak wracali z Syberii, gdzie byli zesłani, i Babcia musiała w Polsce podać dzień i miesiąc urodzenia, podała jedną datę dla wszystkich - czyli w mojej Rodzinie wszyscy w dokumentach mają, że urodzili się 20.04, tylko w innych latach ).

Masz rację - Władysław urodził się tam, gdzie był kościół katolicki (o tym nie pomyślałam)! Tak! To musiała być miejscowość, która do 1795 roku należała do Rzeczypospolitej.
Chyba, że nie został ochrzczony...
Czy moglo być tak, że Władysław nie został ochrzczony?
Jak to kiedyś było w Rosji?
Można było urzędowo (bez chrztu) nadać dziecku imię? A jeśli tak, czy to mogło być polskie imię?
Witalij Olszewski

Сообщений: 700
На сайте с 2004 г.
Рейтинг: 429
Na ile znam, ewidencja urodzeń działa się tylko przez cerkiew i kosciol, duchowni specjalnie dzielili sprawozdania o urodzonych i chrzesnych, i podawały do wszystkich instancji, dla ewidencji opodatkowania, wojskowego obowiązku i innych potrzeb.
---
Ольшевские, Корыцкие, Карлинские, Бучинские, Ясиневич, Козерадские, Лучинские, Войцеховские, Ендржеевские, Ясинские, Болсуновские, Лясоцкие, Боревич, Левицкие, Свейковские, Медецкие, Оверкович, Шиманские, Островские, Люблинские, Щирские, Запольские и др.
jwk45
Участник

jwk45

Сообщений: 48
На сайте с 2012 г.
Рейтинг: 31
Czyli musiał się urodzić na terenie I Rzeczypospolitej.
Czyli trzeba szukać na Ukrainie lub Białorusi.
Witalij, dobrze myslę?
Witalij Olszewski

Сообщений: 700
На сайте с 2004 г.
Рейтинг: 429

jwk45 написал:
[q]
Czyli musiał się urodzić na terenie I Rzeczypospolitej.
Czyli trzeba szukać na Ukrainie lub Białorusi.
Witalij, dobrze myslę?
[/q]


W przybliżeniu tak. Mi zdaje się, fabryka nie obowiązkowo powinna być duża, i całkiem nie obowiązkowo istnieć i obecnie.
---
Ольшевские, Корыцкие, Карлинские, Бучинские, Ясиневич, Козерадские, Лучинские, Войцеховские, Ендржеевские, Ясинские, Болсуновские, Лясоцкие, Боревич, Левицкие, Свейковские, Медецкие, Оверкович, Шиманские, Островские, Люблинские, Щирские, Запольские и др.
Geo Z

Geo Z

LT
Сообщений: 20191
На сайте с 2008 г.
Рейтинг: 13094

jwk45 написал:
[q]
Czyli trzeba szukać na Ukrainie lub Białorusi.
[/q]
W dokumencie dopisek - w Rosji, to prawdopodobie w granicach ZSRR na tamte lata (1933).

Gdy rok urodzenia - rzekomo, możliwie i miejsce urodzenia, też nie bardzo dokładnie pamiętał.
jwk45
Участник

jwk45

Сообщений: 48
На сайте с 2012 г.
Рейтинг: 31
Geo,
chyba miejsce urodzenia pamiętał.
W dokumencie jest napisane "os. fabr. Bobryk".
Myślę, że jakby dokładnie nie pamiętał, albo wcale nie pamietał, nie podałby szczegółów (os. fabr. = osiedle fabryczne). Byłoby napisane "Bobryk"

A dlaczego tam jest napisane "w Rosji"?

Ja też zwróciłam na to uwagę, ale później myślałam sobie tak: Władysław urodził się około 1906 roku. To jeszcze była Rosja, nie ZSRR.
Geo Z

Geo Z

LT
Сообщений: 20191
На сайте с 2008 г.
Рейтинг: 13094

jwk45 написал:
[q]
chyba miejsce urodzenia pamiętał.
[/q]

chyba nie bardzo dokładnie
Naprzykiad, mogło być
os. fabr. Bobryk
os. fabr. w jakimś Bobryku
nieopodal jakiegoś (przy) Bobryku.
nie Bobryk, ale coś podobnego


jwk45 написал:
[q]
Władysław urodził się około 1906 roku. To jeszcze była Rosja, nie ZSRR.
[/q]

Dukument pełniony w roku 1933.
jwk45
Участник

jwk45

Сообщений: 48
На сайте с 2012 г.
Рейтинг: 31
Ja wiem, ze dokument był sporządzony w 1933 roku.
Ale u nas jak podaje się miejsce urodzenia albo śmierci, to mówi się o podziale administracyjnym, który obowiązywał w czasie urodzenia.
Na przykład mój Tata urodził się w 1932 roku na terenie dzisiejszej Białorusi, a w dowodzie osobistym miał napisane "Zołwica - województwo wileńskie", bo wówczas, kiedy się urodził, to było województwo wileńskie. W 1933 roku w Wilnie też mogło się tak to odbiarać.

A z tym Bobrykiem może i masz rację!

Ale pewnie nigdy się tego nie dowiem!!!! sad.gif
jwk45
Участник

jwk45

Сообщений: 48
На сайте с 2012 г.
Рейтинг: 31
Witalij,
myślisz, ze przy małych fabrykach budowano osiedla fabryczne?
← Назад    Вперед →Страницы: ← Назад 1 2 3 4 5 ... 37 38 39 40 41 * 42 43 44 45 ... 51 52 53 54 55 56 Вперед →
Модераторы: art, Wojciech, Asmodeika
Вверх ⇈